George M. Turmail came to the Ladue School District in 1952 and taught until 1977.  He served as band director, musical orchestra director, and coordinator of music during his tenure with the Ladue Schools.  His compassion and dedication for music and students was exemplary.  This award, named after Mr. Turmail, is presented to the senior who, during four years in the bands, has become an outstanding musician on his/her instrument.  The student must be involved with the band program and should participate in other outside activities such as the musical orchestra, All-Suburban Band, All-State Band, Solo Festival, Community Music School of Webster University orchestra, the Youth Symphony, or other community groups.  The student should  demonstrate leadership qualities,  be a good role model for younger students,  have a good knowledge of music, and demonstrate qualities that are similar to those of George M. Turmail.  The award will also include a $500 scholarship toward the senior’s future education.

Recipients

Hale Masaki
Tuba and Bass
2018-2019

Evyn Levy
Clarinet
2017-2018

Jacob Cytron
Percussion
2016-2017

Gabe Schneider
Percussion
2015-2016

Elena Hammann
French Horn
2014-2015

Tyler Christner
Percussion
2014-2015

Victoria Soncasie
Oboe
2013-2014

Tim Padgett
Percussion
2012-2013

Bea Dageforde
Clarinet
2011-2012

Melanie Cytron
Percussion
2011-2012

Hannah Rosenthal
French Horn
2010-2011

Adam Levin
Trombone
2009-2010

Caleb Ping
Percussion
2008-2009

Jack Chen
Alto Saxophone
2008-2009

Robyn Moscowitz
Clarinet
2007-2008

Daniel Webster-Clark
Bassoon
2006-2007

Jacob Ohlemiller
Tuba
2006-2007

Molly Schlamb
Trombone
2005-2006

Tim Crockett
Percussion
2005-2006

Jeremy Whittington
Trumpet
2004-2005

Alexa Webster-Clark
Oboe-English Horn
2003-2004

 

Jake Bruer
Clarinet-Alto Saxophone
2003-2004

Adam Sadovsky
Alto Saxophone
2002-2003

Dima Ofman
Clarinet
2002-2003

Andrew Hutson
Alto, Tenor, Baritone Sax
2001-2001

Ariel Alexander
Alto Saxophone
2000-2001

Lucas Alberts
Trumpet
2000-2001

Dan Burns
Tuba
1999-2000

Amy Stengel
Trumpet
1998-1999

Lanie Millar
Clarinet
1997-1998

Ashley Carpenter
Bassoon
1996-1997

Jake Blickenstaff
Tuba
1996-1997

Marques Carroll
Trumpet
1995-1996

Mick Hunter
Oboe-English Horn
1995-1996

David Bruns
Tuba
1994-1995

Matt Jaworski
Percussion
1993-1994

Kim Locastro
Percussion
1992-1993

Katie Myler
Clarinet
1992-1993

Margo Klein
Flute
1991-1992

Matt Hoyne
French Horn
1991-1992

Bob Rubin
Trumpet
1990-1991

 

Darin Odom
Clarinet-Saxophone
1989-1990

Zac Hamilton
Tuba
1989-1990

Nicole Ambos
Flute
1988-1989

Carolyn Riley
French Horn
1987-1988

Robert Koritz
Percussion
1986-1987

Marianne Weintrub
Saxophone-Flute
1985-1986

Andy Harbison
Trombone
1984-1985

Holly Hertel
Oboe
1983-1984

Ed Levy
Trombone
1982-1983

Jacqui Bloomberg
French Horn
1982-1983

Karlos Bledsoe
Saxophone
1982-1983

Kenny Black
Saxophone
1981-1982

Louis Schlesinger
Tuba
1980-1981

Gary Jones
Trumpet
1979-1980

Kate Leventhal
Flute-Alto Saxophone
1978-1979

Bob Gerchen
Bass Clarinet-Saxophone
1977-1978

Betsy Kaplan
Percussion
1976-1977

Scott Franzwa
Trumpet
1975-1976

Michael Sirkin
Alto Saxophone
1974-1975

Joe Rand
Piano-Trombone
1974-1975

Marty Kelsten
Clarinet
1973-1974